Kiedy podatnik traci prawo do preferencyjnej stawki CIT
Przekroczenie progu umożliwiającego opodatkowanie dochodu 9-proc. stawką podatku powoduje, że już od miesiąca/kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie, podatnik zobowiązany jest stosować stawkę podstawową. Nie wiąże się z tym natomiast obowiązek skorygowania zaliczek miesięcznych wpłaconych do tego momentu ani obowiązek zapłaty odsetek.
Tak wynika z wydanej 2 września 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.268.2021.1.MK).
Wnioskodawca – spółka z o.o. został zawiązany we wrześniu 2017 r. i rozpoczął działalność operacyjną 1 stycznia 2018 r. W 2020 r. spółka osiągnęła przychód ze sprzedaży (z uwzględnieniem VAT) o równowartości 1 879 822,23 euro. Natomiast za rok 2021 spółka planuje uzyskać przychody (bez VAT), o równowartości 1 918 547,87 euro.
Wnioskodawca chciał potwierdzić m.in. czy:
1. obliczając miesięczne zaliczki za rok 2021 i wpłacając je w oznaczonym terminie, spółka może zastosować 9-proc. stawkę podatku za miesiące, w których jej przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego,
2. od momentu przekroczenia osiągniętych przychodów w roku 2021 odpowiadających równowartości 2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, począwszy od miesiąca następnego będzie zobowiązany do naliczania zaliczek na CIT w stawce podstawowej – 19 proc. i czy będzie zobowiązany do skorygowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta